Senior Leadership Team

Mr  John Pout      Headteacher
Mrs Josie Thorogood Senior Deputy Headteacher - Raising Standards
Mr Tony Cunningham Deputy Headteacher - Director of Studies
Mrs Linsay Munro Deputy Headteacher - Personal Development, Behaviour & Welfare
Mr Jerry Lamb Assistant Headteacher - Behaviour / EC
Mrs Wendy Segal  Assistant Headteacher - Raising Standards
Mr Richard Edge Assistant Headteacher - Director of Sixth Form
Mr Rob Owens  School Business Manager

Senior Staff

Mr John Buxton Senior Lead Practitioner
Mr Peter Roberts Head of Mathematics
Mrs Louise Aylward Associate Assistant Head
Miss Erin Bakstad Associate Assistant Head

Curriculum Teams

Mathematics

Mr Peter Roberts  Head of Faculty
Mr James Rimmer  Head of KS3, G&T (Gifted) Coordinator
Miss Jenny Caton  Head of KS5
Miss Sharon Walker Lead Practitioner for Maths, ITT/NQT Professional Mentor
Mrs Michelle Alexander  Lead Teacher – developing teaching and learning
Mr Peter Capewell Excellent Teacher
Mr Richard Edge Director of Sixth Form
Mr Sam Brenan  
Mr Sze Cheung  
Mr Paul Hunt   
Miss Susan Fletcher      
Mr Matthew Jones LFC Link Teacher 
Mr David Patterson  
Miss Hannah Stuttard   
Mrs Helen Middleman  MA Intervention and Support
Miss Joanne Hill  EN&MA Clerical Assistant

English

Mr Andrew Crossley Head of Faculty
Mrs Wendy Segal Assistant Headteacher, Raising Standards
Mrs Maria Ball Head of KS3 
Ms Claire Dickman Head of KS5
Mr John Buxton Excellent Teacher, Senior Lead Practitioner
Mrs Lauren Jones Excellent Teacher, Lead Practitioner
Miss Nicola Ericson LFC Lead Link Teacher
Ms Ruth Kirkham  
Miss Lauren Blanchard  
Miss Stephanie Lunt     
Mrs Claire Flaherty   
Mr Ciaran McAloran   
Miss Laura Melia  
Mrs Anne Kayes  
Mrs Kelly Fisher Learning Support Assistant, Intervention
Miss Joanne Hill EN&MA Clerical Assistant

Science

Ms Elisabeth Lockyer Head of Faculty
Mr Gareth Pugh Head of Biology
Mr Mike Beswick  Head of Chemistry, Data and Timetabling
Miss Jennifer McClure Head of Physics
Miss Nicola Hesketh Head of KS3 Science
Mrs Rachel Fitzsimon Lead Practitioner
Miss Debbie Barker  
Miss Janet Jarvis 
Mrs  Jennifer Davanzo  
Mr Neil Fairhurst    
Dr Lyndsey Gordon  
Mr Paul Hurst  
Miss Rebecca Lee  
Mrs Wendy Trelfa  
Miss Beth Williams LFC Link Teacher
Mr Jonathan White  Senior Science Technician
Mrs Lynette Scattergood Science Technician

Humanities

Mrs Joanne Parkinson Head of Faculty, Head of Geography
Mrs Laura Williams  Head of History & Politics
Ms  Jennifer Draper Head of RE
Mrs Jacquie Ayre Head of Life Skills
Mrs Caroline A’Bear HI
Ms Gill Booth RE, Key Stage 3 Progress Leader
Miss    Orla Coyne GG
Mrs Susan Jones GG
Miss   Jane Marshall  HI
Mr Daniel Proctor HI
Miss Joanne West  HI, Year Progress Leader
Miss Helen Wood   GG

Computing

Mrs Sarah Jenner  Head of Computing
Mrs Nicola Looker  
Mr Marc Khanna  ICT Network Manager
Mr Howard Jones  Senior ICT Technician

Modern Languages

Mr Robert Herd Head of Faculty
Miss Fiona Eaves Head of Spanish 
Mrs Carmel Grace  Head of German
Mr Romain Deberque French with Spanish
Mrs Carmen Gomez  Spanish with French

Social Sciences

Mr Paul Jarvis Head of Social Sciences
Mr Tony Cunningham Law and Business
Miss Rachel Evans  Sociology
Miss Prunella Goss Law and Business
Miss Faye Mitchell Psychology
Mr Tom Reilly Business, Year Progress Leader
Miss Hannah Mann Health and Social Care

Art and Design Technology

Mr Anthony Bennett  Head of Faculty and Visual Art
Mrs Sharon Bolland Head of Food
Mrs Kelly Cook DT TX
Miss Stephanie Corless AR TX, Year Progress Leader
Mr James Coulson CDT
Mr Karl Monti CDT
Mrs Clare Murray-Brown  AR
Miss Laura Simms AR
Mrs Josie Thorogood  HE
Mrs Nicola Wright  AR TX
Mr Nicholas Keogh  Art Technician
Mr Dave Southward CDT Technician

Performing Arts

Mrs Louise Aylward Head of Performing Arts
Mrs Sophie Renison    Head of Drama
Miss Sarah Critchley Head of Media
Mr Ged Fleming Head of Music
Mrs Claire Haselden  DA
Mrs Michelle Speers  DR

Physical Education

Miss Erin Bakstad Head of Faculty
Mr Yacine Rachi Head of KS3 and Vocational, Second in Faculty,
G&T (Elite Performer) Coordinator, Community Use Manager
Miss Nicky Fryer  Key Stage 4 Progress Leader
Miss Emily Garner  
Mr Jack Graham  
Miss Kim Higham  
Mr  Jerry Lamb  
Mrs Linsay Munro  
Mr Michael Wood  
Miss Natalie Gordon Cover Supervisor – PE/ Year Student Manager

Life Skills

Mrs Jacquie Ayre  Head of Faculty
LFC Rainhill Staff
Miss Nicola Ericson Lead Tutor, English
Mr Matthew Jones   Maths
Miss Beth Williams Science
Miss Nicky Fryer  PE

Lead Practitioners

Mr  John Buxton  Senior Lead Practitioner
Mrs Michelle Alexander  
Mrs Rachel Fitzsimon  
Miss Emily Garner  
Mrs Lauren Jones  
Miss Sharon Walker  

Additional Needs

Mrs Liz Bradshaw  SEN & Lead Safeguarding Manager
Mr Steven Tilley KS3 RAC Manager
Mrs Tracey McCabe  Learning Support Assistant, Reading Recovery and English intervention
Mrs Nikki Hughes  Learning Assistant + SEN
Ms Julia Jones-Murray Learning Assistant + SEN
Miss Amanda Mawson Learning Assistant + SEN
Mr Paul Robson Learning Assistant + SEN
Miss Victoria Tyrer Learning Assistant + SEN
Mrs Eileen Williams  Learning Assistant + SEN
Miss Jenna Pilkington Learning Assistant + SEN
Mrs Sue Whatham Learning Assistant + SEN
Mrs Carol Llewelyn   Learning Assistant + SEN
Mr Michael Irwin Learning Assistant + SEN
Ms Slavena Nikolova Learning Assistant + SEN

Cover Supervisor

Miss Natalie Gordon   

Pastoral Team Leaders

Key Stage Progress Leaders

Miss Nicky Fryer Key Stage 4
Ms Gill Booth Key Stage 3

Year Progress Leaders

Miss Nicky Fryer Year 11
Mr Tom Reilly  Year 10
Miss Stephanie Corless Year 9
Miss  Jo West Year 8
Mrs Gill Booth Year 7

Year Student Manager

Mr Paul Lankertis  Year 11 Student Manager
Mrs Lily Martin Year 10 Student Manager
Miss Fiona Seddon Year 9 Student Manager
Mrs Helen Foster Year 8 Student Manager
Mrs Vicki Quirk Year 7 Student Manager

ASSISTANT HEADS OF YEAR

Mrs Michelle Speers Year 11
Miss Beth Williams Year 8

Sixth Form

Mr Richard Edge  Director of Sixth Form
Mrs Alison Anders Sixth Form Year Student Manager
Miss Joanne Morrell Sixth Form Learning Mentor
Mrs Linda Siebert Admin Assistant - Sixth Form
Miss Orla Coyne Head of PSHE
Mr Daniel Procter Head of EPQ

Heads of House

Mr Mike Wood Perseverance
Miss Pru Goss Rocket   
Mrs Nicola Looker  Sans Pereil
Mr Rob Herd Stephenson

Support Staff

Senior Support Staff Team

Mr Rob Owens School Business Manager
Mrs Michaela Peers-Zilkova Finance Manager
Mrs Alison Mawdsley HR Manager, Clerk to Governors
Mrs Loraine Potter Office Manager, PA to SLT
Miss Max Willis  Website, Publications & Marketing Manager
Mr Marc Khanna ICT Network Manager
Mrs Pam King Data and Assessment Analyst
Mr Andy Lownsbrough Site Manager

Finance, Site and Community

Mrs Michaela Peers-Zilkova Finance Manager
Mrs Janice McDermott Finance Assistant
Mr Michael Tallent Community Development Officer
Mr Andy Lownsbrough Site Manager
Mr Thomas Crehan Caretaker
 Mr Paul WarrenerCaretaker
Mr Graham Dooley Weekend Caretaker

HR

Mrs Alison Mawdsley HR Manager, Clerk to Governors

Marketing

Miss Max Willis  Website, Publications & Marketing Manager

Network Support

Mr Marc Khanna ICT Network Manager
Mr Howard Jones Senior ICT Technician
Mr  Joel Egan ICT & Audio Visual Technician
 Mr  Jack Muscroft ICT Technician

Clerical

Mrs Loraine Potter Office Manager/PA to SLT
Mrs Pam King Data and Assessment Analyst
Miss Louise Morris Examinations and Data Assistant
Mrs  Joanne Fossard Admin Assistant - Receptionist
Miss Deborah McGowan Admin Assistant - Attendance Officer
Mrs Jeanette Rigby Senior Admin Assistant
Mrs Linda Siebert Sixth Form Admin Assistant
Miss Emily Fox Admin Assistant
Mr Rob Leyland Admin Assistant
Mr Alex Christian Reprographics Officer
Miss Joanne Hill EN&MA Admin Assistant
Midday Supervisors  
Mrs Linda Hilditch  
Mrs Joyce McElroy  
Miss Barbara Whittaker  
Miss Anne-Marie Knowles  
Mrs Elisa Cunliffe  
Miss Louise Rowley  

Apprentices

Mr  Jack Muscroft  IT Technician